اگر شما جزو افرادی هستید که به دنبال سفیدی دندان خود میباشید و لبخندی زیبا را دوست دارید؛ لمینت دندان را به شما پیشنهاد میکنیم. بسیاری از افراد به دلیل رنگ دندانهایشان و یا تراز نبودن آنها از اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن برخوردار نیستند. لمینت دندان می تواند به چنین افرادی جهت افزایش اعتماد به نفس شان کمک کند.

لمینت دندان چیست؟

لمینت مواد نازکی میباشد که روی دندان کشیده میشود. این روکش معمولاً همرنگ دندان میباشد و خود فرد آن را انتخاب میکند. در لمینت، دندان ها تراش میشوند. هدف لمینت دندان، روشن تر شدن دندان و همچنین پر کردن جاهای خالی یا به عبارتی مرتب کردن آن می باشد. در واقع هدف اصلی آن ایجاد یک لبخند زیبا و با اعتماد به نفس میباشد.

انواع لمینت دندان

لمینت کامپوزیتی

در لمینت کامپوزیتی، کامپوزیت را به سطح خارجی دندان اضافه میکنند. کامپوزیت ونیر برای رفع ناهماهنگی‌های کمتر یا متوسط دندان استفاده میشود.

لمینت سرامیکی

از لحاظ زیبایی، لمینت سرامیکی گزینه بهتری می باشد و زیبایی بیشتری به دندانها میبخشد. در لمینت سرامیکی از یک لایه نازک سرامیکی خالص استفاده میشود.

لمینت دندان چگونه انجام میشود؟

لمینت دندان معمولاً در سه جلسه انجام میشود و شامل مراحلی میباشد.

در مرحله اول معاینات اولیه صورت میگیرد تا مشخص شود آیا میتوان لمینت سرامیکی روی دندان های فرد پیاده کرد یا خیر؟ پس از معاینات اولیه و تایید دکتر، قالب گیری اولیه صورت میگیرد.

در مرحله دوم بیمار باید فرم لمینت ها را ببینند و بپسندند. در این مرحله دکتر دندانپزشک از یک ماده موقت استفاده میکند و به بیمار فرم لمینت ها را نشان می دهد. در صورتی که فرم لمینت ها مورد تایید دکتر دندانپزشک و فرد باشد؛ مرحله بعدی تراش دندان ها می باشد.

ساخت لمینت مدتی طول میکشد و می‌تواند از ۱۰ روز تا ۲ هفته متغیر باشد. در این قسمت دندان پزشک باید از یک چسب مرغوب استفاده نماید و تمامی دندان ها را با دقت بچسباند.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • آسیبی که لمینت به دندان ها وارد میکند بسیار کمتر از روکش دندان میباشد چرا که نیاز به تراش کمتری است و تنها قسمت کوچکی از مینای دندان را میتراشند.
 • گاهی اوقات برخی لکه های روی دندان وجود دارد که امکان از بین بردن آنها با سفید کننده وجود ندارد. لمینت دندان به حل این مشکل کمک میکند و باعث روشن تر شدن دندانها خواهد شد.
 • با به کارگیری لمینت دندان تمامی شکاف‌های دندان پر خواهند شد.
 • لمینت سرامیکی از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ برخوردار است.
 • طول عمر لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت بیشتر است
 • لمینت سرامیکی زیبایی طبیعی به دندان میدهد.

معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه لمینت سرامیکی بالا است و ممکن است هر کسی توان پرداخت آن را نداشته باشد.
 • برخلاف لمینت کامپوزیتی، دندان ها تراش خواهند شد.
 • در صورت انجام این کار و عدم رضایت، قابلیت ترمیم لمینت وجود ندارد. به عبارتی درمان برگشت پذیر نیست.
 • در لمینت سرامیکی حتما باید از بی حسی استفاده شود.
 • دوره درمان طولانی تر از لمینت کامپوزیتی میباشد. چرا که ساخت لمینت ها زمان زیادی را میخواهد و روند درمان را به تاخیر می‌اندازند.
 • با وجود اینکه لمینت های سرامیکی از مقاومت بالایی برخوردار هستند؛ گاهی اوقات شکننده میباشند.
 • لمینت های سرامیکی در دندانهایی که از پوسیدگی زیادی برخوردار هستند، کاربرد چندانی ندارد.

لمینت دندان برای چه افرادی توصیه نمیشود؟

گاهی اوقات برخی افراد عادت نادرستی مانند دندان قروچه دارند که این امر باعث آسیب دیدن دندانها میشود. افرادی که این عادت را دارند نباید از لمینت دندان استفاده کنند؛ چرا که لمینت دندان در عین استحکام بالایی که دارد شکننده است.

افرادی که پوسیدگی دندانهایشان بیش از حد می باشد. اگر این افراد لمینت دندان را اعمال کنند ممکن است که با عفونت لثه مواجه شوند.

همچنین لمینت دندان برای افرادی که بافت مینای دندان آنها کافی نمی باشد مناسب نیست.

لمینت دندان برای چه افرادی توصیه میشود؟

 • کسانی که دندان های مرتب و ترازی ندارند یا به عبارتی دندان‌های شان به هم ریخته است؛ لمینت دندان روش مناسبی میباشد.
 • افرادی که به طور مادرزادی فاصله بین دندان های شان زیاد میباشد.
 • همچنین کسانی که دندانهای کج دارند.
 • کسانی که با سبک زندگی نادرست، دندانهای بدرنگی دارند. مانند افرادی که سیگار میکشند و یا بیش از حد کافئین مصرف می‌کنند.
 • افرادی که به دندانهایشان ضربه خورده و دچار شکستگی یا ترک خوردگی دندان شده اند.

نکاتی که باید درباره لمینت دندان آنها را در نظر داشته باشید:

توجه داشته باشید که با لمینت دندان، دندانهای شما تراش خواهد شد و به هیچ عنوان امکان برگشت وجود ندارد. پس در انتخاب خود دقت کنید. اگر نمیخواهید دندان‌های شما تراش شود می‌توانید ونیر کامپوزیت را امتحان نمایید. در روش کامپوزیت ونیر نیازی به تراش دادن دندانها نیست و هزینه کمتری را نیز پرداخت خواهید کرد.

حتی با وجود لمینت دندان نیز، امکان تغییر رنگ پس از مدتی وجود دارد. این امر می تواند دلایل زیادی داشته باشد مانند استعمال سیگار و یا مصرف کافئین. البته باید گفت که تغییر رنگ در لمینت سرامیکی به اندازه کامپوزیت دندان نمیباشد.

لمینت دندان نیز عوارضی دارد. بنابراین تمامی جوانب را بسنجید و سپس اقدام به لمینت دندان کنید. این عوارض میتوانند به علت پالیش نادرست، تراشیدن نادرست دندانها، تراز نادرست لبه‌های لمینت با دندان و یکسری موارد دیگر ایجاد شوند. توجه داشته باشید که هر یک از موارد گفته شده در نهایت باعث خواهند شد تا دچار التهاب و بیماری لثه شوید. حتی ممکن است پوسیدگی دندان را به دنبال داشته باشد.

اگر شما جزء افرادی هستید که دندان هایی سالم دارید؛ و تنها می خواهید موارد جزئی را برطرف نمایید، به هیچ عنوان لمینت دندان به شما پیشنهاد نمیشود. چرا که این امر می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

از آنجایی که لمینت دندان بسیار حساس می باشد و همچنین هزینه‌بر است،  یک پزشک با تجربه و حاذق را جهت انجام این کار انتخاب کنید. لمینت دندان به هیچ عنوان برگشت پذیر نیست و هزینه زیادی در بر خواهد داشت. بنابراین انتخاب پزشک ماهر، مهمترین مسئله در زمینه لمینت دندان میباشد.

ممکن است پس از انجام لمینت دندان، نسبت به مواد غذایی بسیار سرد و یا بسیار گرم حساس شوید. در چنین شرایطی نگران نباشید؛ چرا که این حساسیت همیشگی نیست و پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

عمر لمینت دندان بیشتر از ونیر کامپوزیت میباشد. اما نحوه مراقبت فرد از دندانها، بسیار تاثیرگذار است. توجه داشته باشید به هیچ عنوان ضربه‌ای به دندان وارد نشود چرا که اگر لمینت سرامیکی دچار شکستگی شود؛ باید لمینت را تعویض کرد که خود این امر هزینه زیادی را در بر خواهد داشت.

به هیچ عنوان در بهداشت دهان و دندان کوتاهی نکنید. در صورت عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، عمر مفید لمینت کاهش خواهد یافت.

گاهی اوقات شرایط به گونه‌ای است که نیازی نیست تمامی دندان‌ها را لمینت کرد. توجه داشته باشید در چنین مواردی رنگ لمینت انتخاب شده باید با رنگ طبیعی دندانهای تان مطابقت داشته باشد.

در این مقاله تمامی نکات مهم درباره لمینت دندان مطرح شده است. تمامی مزایا، معایب و عوارض لمینت دندان را ذکر نمودیم. بنابراین اگر می خواهید این کار را انجام دهید تمامی جوانب کار را بسنجید. لمینت دندان بسیار حساس می باشد؛ این کار باید توسط یک دندانپزشکی ماهر صورت بگیرد. اگر دندان پزشکتان از تخصص کافی در این زمینه برخوردار باشد؛ جایی برای نگرانی نیست و می توانید جهت افزایش زیبایی و داشتن لبخندی زیبا لمینت دندان را داشته باشید.